Ülkemizin dört bir yanının sularla kaplı olması yüzme eğitimine verilen önemin de artmasını sağlamıştır. Bebeklere yüzme eğitimleri belirli periyotlarla etkin şekilde verilmektedir. Haftalık olarak ayarlanan derslerde bebeklere su üzerinde durma, nefes kontrolünü gerçekleştirme, suyu ileri itme gibi temel beceriler öğretilmektedir.

Bebeklerin fiziksel gelişiminde yüzmenin etkileri oldukça fazladır. Ebeveynlere de çocuklarını su üzerinde nasıl güvenli şekilde tutacaklarına dair eğitimler güvenle verilmektedir.

Özel Yüzme Dersleri Alan Bebekler

Bebekler için özel yüzme dersleri de verilebilmekte, ebeveynler kesintisiz olarak katılabilmektedir. Yüzme eğitiminde temel amaç bebeklerin suyun içerisinde güvende olmasını öğretmek ve doğal reflekslerin suda gelişmesini sağlamaktır.

Bebekler ne zaman yüzme öğrenmeli diyenler için doğuştan itibaren mümkün olduğunu belirtmeliyiz. Çocukların okul öncesi dönemde yüzme becerileri, güvenlik eğitimlerinin tabanı bu dönemde oluşturulacaktır.

Bu program ebeveynlerin temel yüzme eğitimini öğrenerek çocuklarıyla birlikte pekiştirme fırsatı bulmalarını teşvik etmektedir.

Bebeklerde Yüzme Refleksi Gelişimi

Hem sağlık hem de spor aktivitelerini içeren yüzme etkinlikleri her yaştan kişinin yapabileceği tek spordur. Bebekler dünyaya gelmeden önce yüzme yetisine sahiptirler. Doğdukları andan itibaren yüzme öğrenmek için gerekli donanımlara sahiptirler. Dalma refleksi ile dünyaya gelirler. Bebeklerde refleksi arasında yüzme refleksi önem taşımaktadır. Bu refleks gırtlak kapağının kapanması ile meydana gelir. Böylece bebekler su yutmamaktadır. Bu yetenekleri bebeklerde 9. aya kadar aktif kalmaktadır.

Bebeklerde Yüzme Eğitimi

Bebekler daha sonraki yıllarda yüzme eğitimine devam etmezse bu yetenekleri zamanla kaybolacaktır. Yüzme eğitimi çalışmalarında kelime bağdaştırma yöntemiyle dalma refleksi bebeklerde bilinçli hale getirilmektedir.

Yeni doğanda yüzme yetisi de hızla gelişmektedir. Bebekler kelimeyi duydukları andan itibaren şartlanmış olarak kendilerini dalmaya hazırlarlar. Bebekler su altına indikleri zaman doğal olarak su yutmayacaktır.